Blog

Zachowania, Psie Sprawy

Czy merdający ogon zawsze oznacza zadowolonego psa?

Spis treści

Fot. Pixabay

Dzisiaj sprawdzimy co oznacza merdanie ogonem – czy zawsze oznacza szczęśliwego psa?

Psy porozumiewają się między sobą oraz z nami za pomocą swojego ciała i dźwięków. Jedną z najbardziej ruchliwą części psiego ciała jest ogon. Poprzez niego pies przekazuje mnóstwo informacji.

Jakie to informacje?

Czy merdający ogon zawsze oznacza zadowolonego psa?

Kuzyn naszego psa czyli wilk, według naukowców,  pokazuje przynajmniej trzynaście różnych pozycji ogona, z których każda mówi o czym innym. Zbytnim uproszczeniem jest więc twierdzenie, że gdy pies podkula ogon, to się boi, a jak nim merda – to się cieszy.

Większość ludzi niestety nie potrafi czytać ogonowych sygnałów.

A co gdy ogon jest obcięty, zakręcony, długi i sztywny albo krótki i sztywny?

Fot. Pixabay

Z pewnością pewną przeszkodą w rozszyfrowaniu mowy psich ogonów jest ich różnorodność.

Ogony krótkie i zakręcone, długie i sztywne, przycięte, długie i wachlujące, zwisające i sterczące. Wtedy z pewnością przyjdzie nam z pomocą ogólny widok psa – jego całe ciało. Jak położone są uszy, jak wyglądają jego oczy i pysk, czy ciało jest napięte czy rozluźnione, czy pies wydaje jakieś dźwięki, jak są ustawione łapy? Wymaga to wprawy i treningu, by móc właściwie odczytywać sygnały, które wysyła pies do otoczenia – do swojego opiekuna oraz do innych psów.

Ucz się psiego języka

Bez znajomości psiego języka trudno nam będzie się z naszym pupilem porozumieć, zrozumieć go i właściwie postąpić w sytuacji dla niego trudnej lub zabawowej. Jeśli nie wiemy co pies dla nas mówi często mylimy sygnały zabawy z chęcią odejścia i podreptania w innym kierunku. Myślimy, że pies merda ogonem, bo się cieszy, a to akurat oznacza bardzo duże napięcie, po którym jesteśmy zdziwieni, że następuje atak.

Warto się uczyć języka obcego, jakim jest psi język, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie zrozumieć naszego czworonożnego przyjaciela.

Co oznacza machanie ogonem?

Machanie ogonem wskazuje ekscytację, duże emocje, które właśnie w psie się kłębią. Powody tych emocji mogą być różne, a my nie zawsze dobrze je odczytujemy.

Fot. Pixabay

Pies może być szczęśliwy i podekscytowany, albo zdenerwowany i przestraszony. Pies obszczekujący nas zza ogrodzenia często macha ogonem, ale to nie oznacza, że cieszy się na nasz widok i zaprasza do środka. Pozycja ogona wraz z całą resztą jego mowy ciała daje nam zarys co komunikuje i co siedzi w jego głowie właśnie w tej chwili.

Najogólniej jak tylko można i zachęcając Was do nauki podpowiadamy:

Podniesiony wysoko ogon mówi, że jego właściciel jest pewny siebie i nie uważa, żeby mu coś w danej chwili zagrażało, jest rozluźniony.

Nisko położony ogon, wciśnięty pomiędzy tylne łapy – oznacza strach

Nisko opuszczony ogon, który dosyć sztywno i nerwowo się porusza oznacza zaniepokojenie, napięcie, zdenerwowanie.

Jak mawiał austriacki psycholog, Konrad Lorenz, znawca psów : „Nie ma wątpliwości, że z położenia ogona można jak ze wskaźnika odczytać stan odwagi psa w danej chwili”.

Jak merda ogon szczęśliwego psa?

Kiedy szczęśliwy i zadowolony pies spaceruje po łące ze swoim opiekunem, jego ogon zwykle luźno opada. Kiedy natomiast coś go zainteresuje w trawie, zatrzymuje się w pół kroku, lekko unosząc ogon do góry.

Kiedy znajome psy witają się ze sobą, merdają ogonami dosyć zamaszyście i miękko. Merdając ogonem, każdy pies – mniej lub bardziej żywiołowo – wyraża także radość na widok swojego człowieka i znajomych osób. Ogony wtedy wykonują szerokie koła lub wahadło, miękko wprawiając powietrze w ruch 🙂

Co oznacza sztywny ogon?

Fot. Pixabay

Ale nie zawsze merdanie przekłada się tak jednoznacznie na wesoły nastrój. Podczas spotkania psa z nieznanym kolegą – ogon może poruszać się wysoko i sztywno. Ostrzega i grozi, zwłaszcza w połączeniu z wyprostowaną i napiętą postawą.

Szybkie, nerwowe, niskie machnięcia, w połączeniu z nisko położonymi uszami, ugięciem łap – to oznaka nerwowości i stresu. Pies próbuje nas, na przykład, udobruchać, gdy pytamy go kto zjadł kapcie. Nasz ostry ton głosu, patrzenie z góry na psa, prosto w oczy jest dla psa konfrontacją . Swoją uległą postawą próbuje osłabić nasze zdenerwowanie i powiedzieć, że nam nie zagraża i żebyśmy już przestali.

Intensywność merdania odzwierciedla nasilenie emocji oraz stan zajętości psiego umysłu. Lekkie, powolne machanie oznacza zainteresowanie, ale też mogą oznaczać niepewność. Luźne, dynamiczne ruchy ogona towarzyszą poszukiwaniom zaginionej piłeczki w wysokiej trawie lub śledzeniu ciekawego zapachu. Podczas zabawy pies trzyma ogon nieruchomo, kiedy np. wyjmuje piłkę z naszych rąk lub skoncentrowany czeka na kolejne polecenie. Sprawdź co robi ogon, gdy twój pupil się niecierpliwi, że nie dostaje smakołyka ukrytego w twojej dłoni.

Jak wygląda merdanie na powitanie domowników?

Radosne merdanie psiego ogona na przywitanie domowników jest zupełnie inne od wszystkich znanych merdań i z niczym nie da się go pomylić – ogon unosi się do góry lub odchyla się od linii ciała i zakreśla szerokie łuki w powietrzu. Jak będziesz się witał ze swoim psem zwróć uwagę, jak szerokie łuki, a wręcz koła zatacza jego ogon.

Czasami na lewo, czasami na prawo

Jak pisze Aleksandra Horowitz w swojej książce „Oczami psa”, merdanie jest asymetryczne. Gdy pies nagle dojrzy swego opiekuna – pisze Horowitz – albo coś, co go interesuje, na przykład kota, machnięcia są zwykle mocniejsze na prawo. Gdy stanie oko w oko z nieznajomym psem, również macha ogonem – raczej sztywno i niepewnie – mocniej na lewo.

Komunikacja ogonowa jest bardzo ważna dla psów i ich opiekunów

Ogonowa komunikacja, gdy ogon jest naturalny, długi i można go dowolnie układać jest czytelna dla innych psów oraz ludzi (choć w przypadku ludzi, może być źle odczytywana). Gorzej sprawa wygląda, gdy ogon jest ucięty lub zakręcony – charakterystyczne dla określonych ras – może powodować problemy komunikacyjne dla właściciela takiego ogona.

Kłopoty może mieć właściciel skróconego lub zakręconego ogona w pokazaniu o co chodzi, ale też jego koledzy w odczytaniu jego sygnałów.

Tu można też nadmienić, że ogon służy jako stabilizator podczas biegania, ostrych skrętów i poruszania się wąskich przestrzeniach. Brak naturalnego ogona pozbawia psa takiej pomocy.

Fot. Pixabay

Ogon jest integralną częścią psa i nieodzownym instrumentem komunikacyjnym. Zwierzęta świetnie sobie radzą z komunikacją niewerbalną, czytając zapach, ciało i dźwięk. My, ludzie, jeśli chcemy dobrze zrozumieć, co pies (nasz lub obcy) nam komunikuje, musimy uważnie obserwować całe jego ciało – oprócz ogona – także postawę ciała, ruchy głowy, uszu i łap, wygląd pyska i oczu, ruchy warg.

Podziel się z nami jak działa ogon Twojego psa.

Wesoły Ogonek

Najnowsze wpisy