Kleszcze są nosicielami wielu chorób, groźnych dla naszych czworonogów. Wkłuwając się w skórę psa mogą przekazać do jego krwi na przykład bakterie powodujące boreliozę, anaplazmozę, a także pierwotniaki babeszjozy. Wiele właścicieli psów doświadczyło jak szybko postępuje i jak groźna jest babeszjoza.
Jak chronić psa przed kleszczami?
Najlepiej jest nie dopuścić do wkłucia się kleszcza w skórę psa. To niby oczywiste, ale okazuje się, że nie jest to takie proste.
Sprawdź czy wiesz dużo o kleszczach
Ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, żeby preparaty, które chcemy stosować, były biobójcze czyli zabijały kleszcze, jak tylko dostaną się na futro naszego psa. Funkcja odstraszająca powinna być dodatkowym atutem takich preparatów. Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg preparatów antykleszczowych:
Obroże
Obroże – niektóre z nich są skuteczne nawet do 8 miesięcy. Zachęcamy do stosowania obróżek znanych producentów, ponieważ bezpieczeństwo naszych czworonogów oraz innych członków naszej rodziny jest najważniejsze. Obroże mogą się różnić substancją aktywną, zapachem lub być bezzapachowe, wodoodpornością.
Pamiętajmy też, że obroże są dopasowane do wagi naszego czworonoga – będą odpowiedniej długości oraz będą zawierały określoną ilość środka biobójczego. To oznacza, że powinniśmy kupować produkt dostosowany do wagi naszego psa, a nasze skłonności do oszczędzania na pupilu mogą doprowadzić do choroby i do wiele większych wydatków związanych z leczeniem.
Obroża powinna być dobrze dopasowana do szyi tak, żeby środek zawarty w obroży mógł przechodzić na sierść, ale nie powinna ciasno przylegać do ciała. Znanymi preparatami są Foresto, Kiltix. Zawsze przeczytaj dokładnie zalecenia producenta.
Krople
Krople spot on , które nakrapla się na skórę pomiędzy sierścią, działają do 4 tygodni.
Przy kroplach trzeba zwrócić uwagę, żeby dobrze rozgarnąć sierść i nanieść preparat bezpośrednio na skórę. Nanosimy najczęściej na skórę pomiędzy łopatkami. Żeby uniknąć spłynięcia preparatu – nakrapla się w kilku miejscach wzdłuż linii kręgosłupa.
Pamiętajmy, że 2-3 dni przed nakropleniem i po nie należy kąpać psa. Ilość środka do nakroplenia zależy od wielkości psa. Wiąże się to również z ceną preparatu.
Znanymi preparatami są Frontline, Fiprex, Virbac, Bayer Advantix, Prac-tic. Zawsze przeczytaj dokładnie sposób podawania zalecany przez producenta. Zawsze kupuj krople dostosowane do wagi Twojego pupila.
Spray-e
Spray-e do spryskiwania całego futra psa, działające do 4 tygodni. Godne polecenia są Frontline i Fiprex. Skutecznie zabijają kleszcze przed upływem 48 godzin.
Trzeba dokładnie spryskać sierść psa, rozgarniając włosy, pamiętając o pachach i pachwinach oraz łapach. Uwaga na oczy i uszy oraz nos! Żeby zabezpieczyć głowę, okolice oczu, nos – napryskajmy sobie na rękę (używajmy jednorazowych rękawiczek) i wtedy ciecz rozprowadzamy po sierści, żeby nie napryskać zwierzakowi do nosa ani oczu. 2-3 dni przed spryskaniem i po nie należy kąpać psa, potem może już szaleć po deszczu, kałużach i pluskać się w różnych bajorach.
Preparaty nie zabezpieczają przed przyczepieniem się kleszcza do skóry zwierzęcia. Po zabiciu kleszcze zazwyczaj spadają z psa, natomiast te, które pozostaną mogą być usunięte przez delikatne strzepnięcie. Zawsze przeczytaj dokładnie sposób podawania zalecany przez producenta.
Tabletki
Tabletki na kleszcze dla psa to stosunkowo nowe produkty, które wzbudzają jeszcze sporo kontrowersji. Działają tak jak inne lekarstwa w tej formie, czyli wchłaniają się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu.
W przypadku tabletek pasożyt musi rozpocząć żerowanie, żeby wejść w kontakt z substancją czynną. Ważną informacją jest zatem to, że nie można całkowicie wykluczyć ryzyka przeniesienia chorób odkleszczowych. Działanie tabletek utrzymuje się od 1 miesiąca do 3 miesięcy i zależy od konkretnego leku.
Tabletki powinny być podawane po konsultacji z weterynarzem, ponieważ dobry weterynarz zwróci uwagę na ogólny stan zdrowia psiaka, a jeśli będzie to konieczne, zleci badania. Substancje czynne, które uwalniane są z tabletek utrzymują się w organizmie i są metabolizowane przez wątrobę, dlatego trzeba ten narząd kontrolować i sprawdzać czy jest w dobrej kondycji. Znane nazwy tabletek to Bravecto, Simparica, NexGard
Uwaga na psich alergików!
Podanie preparatu, na który pies może być uczulony, a który będzie się utrzymywał na futrze lub w krwioobiegu prze długi czas, może doprowadzić do poważnych reakcji alergicznych. Zwracaj zatem szczególną uwagę na preparaty o przedłużonym działaniu, których nie możesz w dowolnej chwili odstawić. Przed użyciem skontaktuj się z weterynarzem.
Podsumowując:
Niezależnie którą formę ochrony wybierzesz dla swojego pupila, najważniejsza jest systematyczność w stosowaniu oraz podawanie tych preparatów zgodnie z zaleceniami producenta.
Systematyczność ma ogromne znaczenie, ponieważ brak obecności preparatu przeciwkleszczowego na futrze czy we krwi psa może spowodować, że zakażony kleszcz może przekazać zarazki do krwioobiegu naszego pupila i narazić czworonoga na groźne choroby. O chorobach możesz poczytać tutaj
Pamiętajmy również, że różne preparaty mogą być mniej lub bardziej skuteczne na terenie naszych spacerów oraz w zależności od organizmu naszego psa. Z doświadczenia i rozmów z właścicielami wiem, że dla niektórych psów skuteczne są krople spot-on, dla innych spray, dla niektórych obroże. Niektórzy właściciele zmieniają środek przeciwkleszczowy – na przemian stosują spray i obrożę. Niektórzy dwa naraz – gdy obecność kleszczy jest wyjątkowo nasilona. Preparaty różnią się między sobą substancjami czynnymi, więc dobrze jest obserwować która najlepiej chroni naszego przyjaciela.
Żaden preparat antykleszczowy nie zastąpi naszej czujności
Nasze zmysły są dodatkową ochroną: dotyk i wzrok. Obserwujmy naszego psa. Kleszcze dają się zauważyć! Nawet na czarnym futrze. Pancerzyk kleszczy połyskuje, gdy załamuje się na nim światło. Nie czekajmy wtedy, aż kleszcze zginie od preparatu tylko zdejmijmy od razu z psa. Kleszcze są bardzo odporne na różne niesprzyjające warunki. Kleszcze przeżywają pranie, potrafią przeżyć i wyjść mimo spłukania wodą w umywalce.
Również dokładnie przeczesujmy ręką sierść. Pies będzie zachwycony takim masażem! Możemy wyczuć pod palcami mały, twardy, płaski pancerzyk kleszcza. Gdy jest wkłuty w skórę, wtedy nie wyciągajmy na siłę tylko użyjmy np. haczyków do usuwania kleszczy. NIE stosujemy żadnych maści ani płynów!
Żeby jak najlepiej chronić naszego czworonoga przed kleszczami i chorobami, które przenoszą pamiętajmy:
- Dobrać preparat odpowiedni dla naszego psa
- Być systematycznym w stosowaniu
- Stosować preparat zgodnie z zaleceniami producenta
- Samemu sprawdzać sierść psa i usuwać zauważone kleszcze
- Obserwować psa i szybko reagować na nietypowe zachowanie psa, kontaktując się z weterynarzem, żeby jak najszybciej rozpocząć leczenie
Może Cię również zainteresować : Gdzie szukać kleszczy w futrze
Anna Dziełak, biolog, behawiorysta, trener psów w Wesołym Ogonku